Shih tzu

Shih Tzu Amelia

Psy rasy Shih tzu

Nawet najlepszy przyjaciel, jakiego człowiek ma na świecie, może zwrócić się przeciwko niemu i stać się jego wrogiem. Syn czy córka, rodzone dziecko chowane z miłością i pieczołowitością, może okazać się niewdzięczne. Ci, co są dla nas najbliżsi i najdrożsi, ci, w których z ufnością lokujemy nasze szczęście i dobre imię, mogą zawieść naszą wiarę, Majątek jaki człowiek posiada może zniknąć; pieniądz zwykle ucieka wówczas, gdy się go najbardziej potrzebuje. Dobre imię można stracić w jednej chwili źle przemyślanego czynu. Ludzie, którzy są gotowi płaszczyć się to hołdzie przed nami, gdy powodzenie nam sprzyja, ci sami ludzie mogą być pierwszymi, którzy cisną w nas kamieniem złości, gdy chmury niepowodzenia skłębią się nad naszymi głowami.

Jedynym, całkowicie pozbawionym egoizmu przyjacielem, jakiego człowiek może mieć w tym egoistycznym świecie, jedynym, który go nigdy nie opuści, jedynym, który nigdy nie odpłaci niewdzięcznością i zdradą, jest jego pies. Pies jest razem z właścicielem w dobrobycie i w nędzy, w zdrowiu i w chorobie. Będzie on spał na zimnej ziemi, gdzie lodowate wiatry wieją, a śnieg zacina okrutnie, aby tylko pozostać w pobliżu swego pana. Będzie on całował rękę, która nie ma dla niego pożywienia; będzie lizał rany i blizny, jakie nabywa się w zmaganiach z przeciwnościami tego świata. Strzeże on snu swego pana-nędzarza, jak gdyby był on księciem. Gdy wszyscy inni przyjaciele opuszczą, on zostanie. Gdy skarby ulecą, a sława legnie, on pozostanie tak stały w swej miłości, jak słońce w swej podróży po niebiosach.

Jeśli los uczyni pana wyrzutkiem świata, bez przyjaciół i bez domu, wierny pies nie poprosi o większą łaskę, jak o prawo towarzyszenia mu w niedoli, by strzec go przed niebezpieczeństwem, by walczyć z jego nieprzyjaciółmi. A gdy przyjdzie chwila ostatniego aktu i śmierć weźmie pana w swoje objęcia, a jego ciało legnie w zimnej ziemi, nie jest ważne, że wszyscy inni przyjaciele pójdą swoimi drogami; tam, u grobu, pozostanie szlachetny pies, z głową wtuloną między łapy, o oczach smutnych, lecz otwartych w bacznej czujności, wierny i szczery nawet w śmierci."

Efekt mowy Vesta był piorunujący, sala zamarła jak zaczarowana, i dosłownie nie było człowieka, który nie miałby łez w oczach. Wyrok sądu, jak można oczekiwać, był całkowicie na korzyść powództwa, a gdy później sprawa oparła się jeszcze o Sąd Najwyższy, wyrok ten został potwierdzony . Takie są dzieje tego, chyba najbardziej wzruszającego hołdu.

Mieczysław Kula

źródło cytatu

Shih tzu – salonowy arystokrata

Shih-tzu to psy o oryginalnym wyglądzie, wyjątkowym, przyjacielskim charakterze, mało hałaśliwym wobec którego nikt nie może pozostać obojętny.

Przodkowie jego zamieszkiwali w pałacach chińskich cesarzy z dynastii Mandżurskiej. Stwierdza się, że udomowienie powstało na obszarze Azji Centralnej, hodowano je w klasztorach i pałacach. W cesarskich pałacach otoczone były szczególną opieką a hodowle były rezolutnie planowane. Szczególnie ceniono takie, u których pomiędzy oczami znajdowała się świecąca plamka w kształcie diamentu lub płatka świeżo opadłego śniegu.

Potocznie w Chinach nazywano je tybetańskimi lewkami. Madame de Breuil i księżna d’Anjou są autorkami pierwszego wzorca rasy. Księżne ceniły sobie szczególnie kolory płowe i miodowe. Psy te trafiały do Chin jako dar dla cesarzy (La Vie Conine, Paris 1957).

Wzorzec Shih-tzu

Pochodzenie
Tybet
Patronat
Wielka Brytania
Wrażenie ogólne
Pies mocny, obficie owłosiony, o aroganckim sposobie noszenia się i głową, przypominająca dzięki układowi sierści chryzantemę.
Cechy charakterystyczne
Inteligentny, żywy i czujny.
Usposobienie
Niezależny i przyjacielski.
Gabaryty
  • Wzrost: do 26,5 cm
  • Waga: 4,5-8kg
Chiny
  • Wzrost: 23-30 cm
  • Waga: 5-7 kg
Głowa
Szeroka, okrągła o szeroko rozstawionych oczach, obficie owłosiona z włosem opadającym nad oczami. Obfita broda i wąsy, włos na kufie układa się na kształt chryzantemy. Kufa szeroka i graniasta, krótka, płaska, nie pomarszczona, obficie owłosiona, nos barwy czarnej i czekoladowej u psów takiej maści, długości 1 cala (niecałe 2,6cm )od końca do stopu, który powinien znajdować się na wysokości dolnej powieki lub nieco niżej. Nozdrza dobrze rozwarte. Opadający grzbiet nosa jest zdecydowanie niepożądany, podobnie jak i ściśnięte nozdrza. Pigmentacja jak najpełniejsza. Lekki przodozgryz lub cęgi, wargi zamknięte lub równe
Oczy
ciemne, duże, okrągłe, rozstawione szeroko, nie powinny być wyłupiaste, u psów czekoladowych mogą być jaśniejsze. Białkówka niewidoczna.
Uszy
duże, o długim płacie, wiszące, osadzone trochę poniżej sklepienia czaszki,, porośnięte długim włosem tak, że zlewają się optycznie z owłosieniem szyi.
Szyja
proporcjonalna, lekko wygięta, na tyle długa aby głowa mogła być dumnie noszona.
Łopatki
ułożone ukośnie, nogi przednie krótkie, masywne, dobrze umięśnione, tak proste jak to możliwe przy szerokiej i głębokiej klatce piersiowej.
Tułów
długość mierzona od kłębu do nasady ogona, nieco większa od wysokości w kłębie. Tułów mocny i dobrze związany, klatka piersiowa szeroka i głęboka, grzbiet prosty.
Kończyny tylne
krótkie, o mocnym kośćcu, dobrze umięśnione, oglądane z tyłu proste, uda mocno umięśnione, krągłe. Sprawiają wrażenie bardzo masywnych ze względu na obfite owłosienie.
Łapy
zaokrąglone, mocne,, o mocnych opuszkach, ze względu na obfita sierść sprawiają wrażenie dużych.
Ogon
obficie owłosiony, osadzony wysoko i zakręcony nad grzbietem, noszony aż na wysokość głowy, co daje w efekcie, harmonijna, wyważona sylwetkę.
Ruch
zdecydowany, płynny, o dobrym wykroku przednich kończyn i dynamicznej akcji tylnych, tak ze widać opuszki łap.
Szata
długa, gęsta, z obfitym podszerstkiem, może być lekko falista, ale nie lokowana. Włosy na głowie powinno się wiązać.
Maść
dopuszczalne wszystkie umaszczenia, u psów łaciatych bardzo pożądana biała strzałka na głowie i koniec ogona.
Wzrost i waga
Od 4,5 kg do 8,1 kg, idealnie do 7,3 kg. Wysokość w kłębie do 27cm. Typ i budowa sa znacznie ważniejsze od wielkości.
Wady
wszelkie odstępstwa od podanego wzorca i powinny być uznawane za wady i oceniane z zależności od stopnia ich nasilenia.
Uwaga
Samce powinny mieć dwa normalnie wykształcone jądra, całkowicie opuszczone do moszny.
Charakter
Charakter Shih-tzu to zapewne najważniejszy powód do ich popularności. Są to psy pogodne i łagodne, nie mające skłonności do szczekania ani agresji. Z zasady żyją w zgodzie z innymi psami i zwierzętami domowymi.