Shih tzu

Shih Tzu Amelia

Karma dla Shih tzu

Jeśli chodzi o karmę… Polecamy karmę Royal Canin. Z mięs najlepiej nadaje się wołowina, baranina oraz biały drób. Ryby tylko morskie, bez ości. Jako dodatek może posłużyć biały ser (chudy). Jeśli myślimy o mleku, to najlepsze jest kozie oraz jogurt naturalny, który stymuluje procesy trawienia ze skłonnością do biegunek. Warto też podawać jajka, a w szczególności żółtko. Nie zapominajmy o produktach zawierających błonnik i witaminy-marchew,buraki, cukinia, dynia, kiszona kapusta, zielona pietruszka i pokrzywa.

Co nie służy psom to świeża kapusta i kalafior, także ziemniaki – tylko tłuszczone.

Dla sierści – olej z kiełków kukurydzianych (można dodać do jedzenia!) i olej z wiesiołka, doskonały tez jest olej lniany. Wypełnieniem – ryż, makaron, płatki zbożowe.

Szczenię powinno być karmione 4× dziennie do ukończenia czwartego miesiąca życia. Po ukończeniu 4 miesiąca życia wystarczy podawać pokarm 3x dziennie. Po 12 miesiącu życia – 2× dziennie. Po jedzeniu włosy wokół pyszczka powinno się przemywać octem winnym jabłkowym z dodatkiem wody.

Według regulaminu suka powinna mieć przynajmniej 18 miesięcy oraz nie więcej niż 5 miotów w swoim życiu. Szczenię nie powinno jeść padliny, jak to praktykują niektórzy pseudo-hodowcy. Skraca to żywotność szczenięcia. Trzeba zwracać także uwagę na czystą skórę oraz na to, aby odbyt nie był wypadnięty. Bardzo niebezpieczna jest także przepuklina pachwinowa. Genetycznie ukierunkowane jest łzawienie oczek oraz kolor sierści w rzeczywistości białej, dlatego powinna być biała a nie zżółknięta.

Uwaga: Jeśli sierść jest zżółknięta może oznaczać to, iż szczenię wychowywało się w nieodpowiednich warunkach, można w takim przypadku przypuszczać, iż we własnych odchodach. W celu utrzymania włosa w czystości należy kąpać psa raz w tygodniu.