Shih tzu

Shih Tzu Amelia

Choroby Shih–tzu

Shih tzu z naszej hodowli cieszą się idealnym zdrowiem. Rasa shih tzu jest wyjątkowo odporna na choroby.

Ale niektóre psiaki z innych hodowli nie mają tego szczęścia. Czasem spotykaną przypadłością shih-tzu jest np. przepuklina.

Przepuklina

Przepuklina to niegroźny defekt. Jest to workowate uwypuklenie otrzewnej przez lukę w powłokach brzusznych. Przez tę lukę do worka przepuklinowego mogą wydostawać się narządy wewnętrzne.

Przepuklina, występuje głównie u szczeniąt, u starszych psów stanowi często defekt kosmetyczny. Powstaje wskutek niecałkowitego zamknięcia ściany jamy brzusznej.

Objawy

Najczęściej jest to wyłącznie defekt kosmetyczny. W okolicy pępka widoczne jest niewielkie uwypuklenie, które można odprowadzić do jamy brzusznej lub nie. Rzadziej przepuklina jest duża (wrota średnicy powyżej 0,5 - 1 cm) i do worka przepuklinowego przedostają się oprócz tłuszczu i fragmentów sieci, również jelita.

Postępowanie

Małe przepukliny pępkowe nie wymagają żadnej interwencji lekarskiej, u młodych szczeniąt można przykleić na pępku plastrem guzik lub zwinięty kawałek gazika.

Większe przepukliny pępkowe czasem wymagają zabiegu chirurgicznego, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo uwięźnięcia jelita, a także zwiększone ryzyko urazu. Zabieg polega na odprowadzeniu zawartości przepukliny oraz zamknięciu wrót. Zabieg przeprowadza się najczęściej u psiaków powyżej 2-3 miesiąca.